@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

10. HAMİLELİK HAFTASI

Bebeğinizin kemikleri gelişmeye devam ederken en az kalsiyum kadar önemli bir diğer konu da D vitaminidir. 


D vitamini yağda eriyen ve vücudunuzda depolanan bir vitamindir. Ama depolarınız her zaman yeterince dolu olmayabilir. Hamilelikte bu konu takip edilmesi gereken bir durumdur. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum göz önünde bulunduğunda Ekim-Nisan ayları arasında D vitamini sentezi gerçekleşememektedir. Çünkü D vitamininin en önemli kaynağı güneştir. 


Eğer Nisan-Ekim ayları arasında bir hamilelik sürecindeyseniz mutlaka özellikle diz, dirsek, bilek gibi eklem yerleriniz güneş ışığı alacak şekilde en az 15 dakika güneşe maruz kalacak yürüyüşler yapmalı ve kesinlikle güneş kremi kullanmamalısınız. Güneş kremleri güneş ve deri arasında bir bariyer oluşturduğu için D vitamini sentezini engeller. 


Yapılan tahlil sonucunda D vitamini düzeyiniz eksik ise mutlaka doktorunuza danışınız ve uygun destek tedavinizi alınız. 


D vitamini eksikliğini besin tüketimi ile gidermek mümkün değildir. Çünkü çok az besin D vitamini içerir. Ancak yine de D vitamini içeriği olan besinleri eksik tüketmeyerek bir önlem alma çabasında bulunabilirsiniz. D vitamininin en önemli besin kaynağı yumurta sarısıdır. Somon balığı ve balık yağı da diğer kaynaklardır. D vitamini ile zenginleştirilmiş süt ve süt ürünlerine de beslenmenizde öncelik verebilirsiniz. 

image5