@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

28. HAMİLELİK HAFTASI

Son 3 aylık dönemdesiniz, iştahınız iyice açıldı denebilir, bazı günler doymadığınızı hissedebilirsiniz. Bu dönemde anne ve bebeğin kilo artışı daha fazladır. Umarım önceki 6 ayda fazla kilo almamışsınızdır. 


Yediğiniz herşeyi bebeğinizle paylaştığınız için bilinçli beslenmeniz gerekmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde kendinizi daha çok yorgun hissedeceğinizden daha fazla enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle karbonhidratlı beslenme eğiliminde olabilirsiniz. Gestasyonel diyabet tanınız yoksa ve kilo sıkıntısı yaşamıyorsanız rahatlıkla tahıl grubu besinleri tüketebilirsiniz. Ekmek ve tahıllar karbonhidrat açısından zengin besinler olduğu için vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayacaktır. Ancak bunları tüketirken porsiyon kontrolü çok önemlidir. Karbonhidratı çok aza indirmeye çalışır ve hatta yemezseniz kan şekeriniz çok çabuk düşecek ve devamlı hipoglisemi (düşük şeker) atağı yaşayacaksınız demektir. O zaman da bir sonraki öğünde daha çok yeme eğiliminiz olur ve aklınızdan şekerli besinleri ve hamur işlerini çıkaramaz olursunuz. 


Daha sağlıklı karbonhidratlar nelerdir sorusunun cevabı: Tam tahıllardan yapılmış ekmek türleri, tam tahıl unlarından yapılmış makarna, erişte, şehriye, kuskus, bulgur türleri, kepekli pirinç, baklagilli veya tahıllı çorbalar, kuru fasulye, nohut, mercimek türleri, barbunya ve meyveler


Fazla kilo aldıysanız mutlaka bir diyetisyen eşliğinde son haftalarda daha kontrollü kilo almaya gayret edin. Çünkü gebelik sonu ağırlığınız doğum sırasında sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Sağlıklı ve bilinçli beslenmek hem anne adayı hem de bebeğin dünyaya sağlıklı gelmesi için önemlidir. Yapılan araştırmalarda hamilelik döneminde yetersiz kilo alımı durumunda erken doğum riski ve düşük kilolu bebek doğurma oranının arttığı, fazla kilo alımı durumunda ise bebeğin büyük olmasına bağlı olarak sezaryen ile doğum oranının arttığı gözlenmiştir


Gebelik döneminde balık yağı almak rutin olarak önerilmemektedir. Eğer anne adayı balık tüketemiyorsa gerek duyulabilir. Ancak bütün vitaminleri doğal yollardan almak daha sağlıklıdır. Bu yüzden haftada 2 gün omega 3 yönünden zengin taze balık tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle kış mevsiminde hamileyseniz yerli deniz balıklarını veya kuzey denizlerinin somon balıklarını tercih edebilirsiniz.

image11