@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

5. HAMİLELİK HAFTASI

Gebeliğin ilk haftalarında kokulara karşı hassasiyet, bulantı, tiksinme, iştahsızlık, bazı besinlerden soğuma vb. gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Beslenme düzeni bozulabilir. Bu nedenle anne adayları bebek için bir yetersizlik olabilir diye endişeye kapılırlar. Bu dönemde yemek yemek için kendinizi zorlamayın. Bebek zaten çok küçük olduğu için ihtiyacı olan her maddeyi annenin dokularından temin eder. Fazla fazla yemeye ihtiyacınız yoktur.


Bu dönemde en önemli konulardan biri tüketilen besinlerin hijyenidir. Anne yoluyla besinlerden bebeğe geçebilecek mikroorganizmaların bazıları bebekte bir takım zararlara ve sakatlıklara yol açabilir. Annenin bağışıklık sistemini etkileyebilir. 


Karşılaşmanızı hiç istemediğimiz bakteriler şunlardır: 

  • Salmonella (tavuk ve yumurta kaynaklı)
  • Listeria (Çiğ süt, çiğ peynir kaynaklı) 
  • Toksoplazma (kedi kaynaklı) 
  • E. Koli (dışkı kaynaklı)


Tüm bu bakterilerden kaynaklanan riskler besin hijyenine veya kişisel ve çevresel hijyene dikkat etmediğinizde ortaya çıkabilir.


BESİN HİJYENİ KONUSU:

Gebelik döneminde çiğ ve az piş tüm etlerden uzak durmak gerekir. Çiğ olan kırmızı et, tavuk, balık ve bunlardan yapılmış tüm et ürünlerini tüketmek yasaktır. Suşi, salam, jambon, sosis, salam, sucuk, füme etler, çiğ kıyma içeren çiğ köfte vb. dışında pastörize olmamış çiğ sütlerden yapılmış her türlü peynir de yasaklar arasındadır. Köy peynirleri, çiğ peynirler bakteriyel açıdan tüketime uygun değildir. İyi yıkanmamış ve çok kirli topraklarda yetişmiş yeşil yapraklı sebzeler ve bunlardan yapılmış salatalar da çok risklidir. Bu nedenle ev dışında salata tüketmeyiniz.


Civa zehirlenmesi konusu da özellikle bebeğin hayati organlarının oluştuğu ilk haftalarda ve gebeliğin seyri boyunca çok önemlidir. Denizlerdeki kirlilik nedeniyle büyük balıkların bünyelerinde civa birikmesi söz konusudur. Civa daha çok okyanus, göl ve akıntılarda birikir. Civa oranı yüksek balık tüketmek sinir sistemi hasarına yol açabilir.


Civa yönünden en riskli balıklar kılıçbalığı, köpekbalığı ve kral uskumrudur. Somon her zaman rahatça yiyebileceğiniz güvenli bir balıktır. Hem de omega 3’ten de zengindir.

image1