@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

23. HAMİLELİK HAFTASI

Bu hafta mide yanmalarınız gittikçe artarak devam eder. Bunun nedeni değişen vücut yapınızdır. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, fast food yiyeceklerden, aşırı tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalısınız. Tüm bunlar sindirim sistemini zorlayan ve mide asiditesini etkileyen yiyeceklerdir. Azar azar ve sık sık beslenmeniz hem sindirim sorunu yaşamanızı engeller hem de iştahınızı kontrol altına almanızı sağlar. Böylece sonraki öğünlerde aşırı besin tüketme isteğinizi köreltir.


Bacak krampları artık sıklaşır ve sizi uykunuzdan eder. Magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin beslenmeniz iyi gelecektir. 


Gebelik döneminde hem kendinizi hem de bebeğinizi herşeyden korumanız gerekir. En önemlisi de tehlikeli hastalıklardan. Bunlardan biri de Toksoplazma’dır. Toksoplazma özellikle kedi dışkılarıyla bulaşır, bu hastalık gebelik döneminde ortaya çıkarsa bebekte ölümcül veya sakatlıklara sebep olabilir. Kedi ve köpeğiniz var ise aşılarını ihmal etmeyin, onlara da çiğ et yedirmeyin ve yakın temastan kaçının.


Gebelikte döneminde alkol kullanımı toplumsal ve bireysel farklılıklar gösterebilir. Alkol tüketimi gebelikte istenmeyen bir konudur. Alkol gebelik sırasında plasentayı kolaylıkla geçerek fetusa zarar verebilir. Bunların en ciddisi “fetal alkol sendromu”dur. Fetal alkol sendromu, hamilelikte alkol kullanımının neden olduğu bazı doğumsal kusurlardır, zeka geriliği, yüz anomalileri, gelişme ve büyüme geriliği, sinir sistemi gelişme bozuklukları gibi sonuçlar doğurabilir.


Bir not: Haftaya şeker yükleme testiniz yapılacak. Testten önceki günlerde bol bol tatlı yemeyin ki sonuçlarda sapma olmasın.

image6