@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

24. HAMİLELİK HAFTASI

Bu hafta beslenmeniz yönünden tam bir sınav haftasıdır. Çünkü rutin olarak her hamilelikte yapılan şeker yükleme testi yapılacaktır. Bu testin sonucunda çıkacak şeker düzeyinize göre gebeliğin kalan kısmında özel bir beslenme şekline ihtiyacınızın olup olmadığı belli olacak ve hem bebeğin, hem de sizin sağlıklı bir şekilde gebeliği tamamlamanız için bir yön belirleyecektir.


Bu zamana kadar şekeriniz yüksek seyrediyorsa riskler artmadan bir önlem alınmış olur. Yüksek çıkan sonuca göre gebeliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye başlanır. Bu konu hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Doğum sonrasında yüksek şekere bağlı komplikasyonları yaşamamak için gebeliğin kalan kısmında kan şekeriniz kontrol altına almak gereklidir.


Gebelik boyunca su tüketimi çok önemlidir. Fazla terleme olması su kaybını arttırır. Dehidratasyon denilen su kaybına bağlı olarak erken doğum riskleri olabilir. Bu yüzden bol bol su içmeye devam edin.

image6