@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

4. HAMİLELİK HAFTASI

4. haftadan itibaren bebeğin beyni, omuriliği ve kalbi oluşmaya başlar. Bu nedenle 4. haftadan itibaren beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. 

Gebeliğin netleşmesi ile beraber artık içinizde yaşayan ve sizin en önemli parçanız olan bebeğinizin sağlığı için beslenmenize çok daha fazla önem vermeniz gerekecektir. 


Mevsimine uygun meyve ve sebzeleri, sağlığa uygun pişirme teknikleri ile hazırlayıp tüketmeniz doğru olacaktır. Kaynağı belli olmayan süt, et vb. temel besinleri tüketmekten kaçınınız. Doğal yetiştirilmiş, katkı maddesi az veya hiç olmayan, mümkün olduğunca az paketlenmiş ve hazır gıda tercih etmeniz sağlıklı olacaktır.


Bu haftadan itibaren gebelik başlangıcı kilonuzu not almanız ve takip etmeniz önemlidir. İlerleyen haftalarda gebeliğin seyri, anne ve bebek sağlığı açısından kilo artışınız önemli olacaktır. Toplam gebelik boyunca 9-16 kg arasında kilo almak sağlıklıdır. Ortalama 12 kg en istenilen kilo artışıdır.


Bu dönemden sonra artık çay, kahve ve alkol tüketiminize dikkat etmeniz gerekecektir. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip daha seçici olmalısınız. Doktorunuza danışmadan her hangi bir vitamin mineral desteği almamalısınız.


Kedi besliyor veya sokak kedileri ile çok ilgileniyorsanız dikkat! Gebelik döneminde Toksoplazma riski nedeniyle özellikle aşısız sokak hayvanlarından uzak durunuz.

image1