@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

25. HAMİLELİK HAFTASI

Bebeğiniz büyüdükçe yorgunluk hisleriniz artabilir. Bağışıklık sisteminiz güçsüzleşebilir ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelebilirsiniz. Besinler yolu ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışabilirsiniz.


Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sebze ve meyvelerin desteğine çok ihtiyacımız vardır. Çünkü vücudumuzu hastalıklardan korumak için gerekli tüm vitamin ve mineraller bu besin grubunda fazlasıyla yer alır. Özellikle çeşitli beslenme yoluna giderek tüm bu faydalı ögeleri daha etkin hale getirebiliriz. 


Hangi besinler bağışıklığı güçlendirmek için daha faydalıdır?

1-Narenciye ürünleri (portakal, mandalina, limon, greyfurt vb.)

2-Minik taneli, kırmızı renkli meyveler (siyah üzüm, ahududu, çilek, böğürtlen, nar, kuru erik, kuru yaban mersini vb.)

3-Sarı ve turuncu renkli meyveler (kuru kayısı, armut, muz, mango, elma vb.)

4-Yeşil ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, yeşil biber, maydonoz, roka, tere, marul, kıvırcık, salatalık, fesleğen vb.)

5-Sarı, turuncu, kırmızı sebzeler (havuç, kabak, bal kabağı, turuncu biber, kırmızı biber, domates vb.) 

6-Özellikle karnabahar, pırasa, lahana, ıspanak, kereviz, brokoli gibi kış sebzelerini sıkça tüketin. 

7-Sarımsak ve soğan tüketiminizi arttırın. Bu sebzelerin yapısında bulunan kükürtlü bileşikler kötü kokmasına rağmen kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Hastalıklara karşı harika savaşçılardır.

8-Haftada 2-3 kez balık tüketin. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri ve selenyum minerali yapılan pek çok araştırmada kalp damar sağlına dost ve bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler olarak bulunmuştur.

9-Probiyotik içeriği yüksek doğal besinleri tüketmeye çalışın (ekşi mayalı ekmek, tarhana, ev sirkesi ve turşusu-suda bekletip tuzunu almak şartıyla, kefir, ev yoğurdu)


24.- 28. haftalarda glikoz (şeker) yükleme testi yapılmalıdır. Aç ve tok karnına yapılan bu testte 2. saatin sonunda kan şekeriniz 140 mg / dl. altında olmalıdır. Daha önce şeker hastalığı olmayan hamilelerde bile sadece hamilelikte ortaya çıkabilen, anne ve bebeği olumsuz yönde etkileyebilen gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) tespiti bu şekilde saptanabilir. Gebeliğin bundan sonrasında duruma uygun bir diyet yapmanız gerekebilir.

image13