@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

9. HAMİLELİK HAFTASI

Gebelik döneminde yeterli, dengeli ve düzenli beslenme sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için yapılması gereken en önemli adımdır. Önceki haftalarda göstermeye başladığınız hassasiyeti sürdürmek çok önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı bir beyin gelişimi için anneden gelecek omega 3 çok gereklidir. Omega 3 dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asitidir. 


OMEGA 3 KONUSU:

Gebelik boyunca mutlaka Omega-3 açısından zengin besin kaynaklarını tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle iyi pişmiş olacak şekilde omega 3 yönünden zengin balıkları yemelisiniz. (Özellikle denizde doğal olarak üremiş somon, sardalya, levrek, çipura, palamut, uskumru, lüfer, hamsi gibi.) Yüksek oranda civa içeren ton balığı, köpekbalığı, kılıç balığı, kral uskumru ve büyük okyanus balıklarını tüketmemelisiniz. Konserve balık tüketmeyin.


Haftada 2 kez düzenli olarak iyi kalite balık tüketimi, kalan diğer günlerde de bitkisel omega kaynağı olan besinleri tüketmek ihtiyacınızı tamamlayacaktır. Günde 2 tane tam ceviz veya 6-7 adet çiğ badem veya fındık tüketmeye özen gösterin. Ispanak, semiz otu gibi sebzelerin de Omega-3 kaynağı açısından zengin olduğunu unutmayın. 


Eğer bulantı, koku veya tadı yönünden balık tüketiminiz mümkün olmuyorsa doktorunuzun önerileri doğrultusunda omega 3 desteği almanız gerekli olabilir.


Bulantıları azaltmak adına günde 1 fincan (200 ml.) ahududu çayının iyi geldiği söylenmektedir. Ancak gereğinden fazla tüketildiğinde rahim kasılmalarına sebep olabilmektedir. Günde 1 fincanı geçmemek şartıyla bitkisel çay tüketimini dengelemek önemlidir.

image10