@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

21. HAMİLELİK HAFTASI

Gebeliğinizin tam ortasında olduğunuz bu dönemde hangi mevsimde iseniz ona göre beslenmenize yön verebilirsiniz. Mevsimsel farklılıklar en çok beslenme davranışınızda değişikliğe neden olur. 


Yaz mevsiminde su kaybı, besin zehirlenmeleri, kan basıncı değişiklikleri daha sık yaşanmaktadır. İçtiğiniz suya çok dikkat etmeli ve susuz kalmamaya özen göstermelisiniz. Eğer kan basıncınız (tansiyon) düşükse ayran ve mineralli suları tercih etmelisiniz. Kan basıncınız yüksekse tuz alımını kısıtlamalısınız. Maden suyu içmemelisiniz. Tuzlu ve salamura besinleri tüketmemelisiniz (aşırı tuzlu zeytin, peynir, turşu, tuzlu kuruyemişler, salamura ve tütsülenmiş etler, soya sosu, cipsler vb.). 


Sıcaklık nedeniyle besinlerde mikroorganizma üremesi kolaylaştığı için dışarıda olan besin tüketiminize dikkat etmelisiniz. İyi pişmiş yemekleri tercih etmeli, az pişmiş veya çiğ etli yemekler yememelisiniz (çiğ köfte, suşi, az pişmiş etler). Kolay bozulabilen tavuk ve balık etini dışarıda yememeye özen göstermelisiniz. İyi yıkanmama olasılığını göz önünde bulundurarak çiğ salata ve sebze yememelisiniz. 


Soslu, mayonezli, kremalı besinlerden uzak durmalısınız. Hijyenine güvendiğiniz restoranları tercih etmeli, açıkta satılan besinleri yememelisiniz.


Yaz meyvelerinden oluşan ara öğünlerle hem tok kalıp hem de bol sıvı, vitamin ve mineral alabilirsiniz. 

image6