@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

3. HAMİLELİK HAFTASI

Anne adayının beslenmesine dikkat etmesi ve kendine iyi bakması çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenerek, tüm besin gruplarından almaya dikkat ederek gerekli tüm besin öğelerini elde edebilirsiniz. Besin öğeleri besinlerin içinde yer alan ve metabolizmamızın düzenli çalışabilmesi için gerekli olan en küçük yapı taşlarıdır. Bu besin öğelerinin her hangi birinin tamamen eksik alınması yaşamsal faaliyelerimizin aksamasına neden olabilir.


6 tane besin öğesi vardır:

1-Karbonhidratlar

2-Proteinler

3-Yağlar

4-Vitaminler

5-Mineraller

6-Su


BESİN ÖĞELERİ

Karbonhidratlar: Piramidin tabanında yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken besinlerdir. Her gün yeterli ve dengeli olarak tüketilmelidir. Vücudumuzun birinci enerji kaynağıdır. Ekmek, pirinç, bulgur, makarna vb. gibi tam tahıl taneleri veya tahıl ürünleri bu besin öğesinden zengindir.


Proteinler: Vücudumuzun en çok kalori yakan kısmı olan kas dokusunun oluşumu, güçlenmesi ve yenilenmesi açısından çok önemlidir. Diğer organların hücre oluşumu ve yenilenmesi de proteinlere bağlıdır. Protein et, yumurta, süt ve süt ürünlerinde yoğun olarak bulunmaktadır. Kuru baklagiller de etteki kadar yoğun olmasa da protein içerir.


Yağlar:  Yağlar doymuş ve doymamış yağ olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Doymuş yağlar hayvansal besinlerden elde edilirken doymamış yağlar bitkisel kaynaklıdır. Yüksek kalorisinden dolayı az miktarda tüketilmesi gerekir ancak yeterli ve dengeli tüketilmezse vücut fonksiyonlarında bozukluk oluşturur. Özellikle hormonlarımız yağlardan oluştuğu için hormon üretiminde elzemdir. A, D, E ve K vitaminlerinin aktivite gösterebilmesi için  de yağda erimesi gerekmektedir.


Vitaminler: Sağlıklı yaşam fonksiyonları için gereklidir. Vücudumuzda bir çok enzimin faaliyetinde vitaminlere ihtiyaç vardır. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması için de vitaminler önemli rol oynar. Suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olarak 2 gruba ayrılır. A,D,E,K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir. Fazlası toksisiteye neden olabilir. B grubu vitaminler(B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12) ve C vitamini suda erir. Sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri, tahıllar yoğun olmak üzere et grubu da vitamin içermektedir.


Mineraller: Sağlıklı yaşam fonksiyonları için gereklidir. Vücudumuzu oluşturan yapıların temelinde yer alırlar. Mineraller (kalsiyum, demir, bakır, iyot, çinko, sodyum, potasyum… vb.)hücre yapısı oluşması, korunması ve yenilenmesinde, sağlıklı organ oluşumunda ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.


Su: İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre % 42-71 arasında değişir. Çocukların vücudunun su oranı yüksektir ve yaş ilerledikçe suyun yerini yağ almaya başlar. Yetişkin insan vücudunun ortalama %60 ‘ı sudur. Vücut suyunu %4 oranında bile kaybolması kaslarda güçsüzlük, uyku hali baş dönmesi mide bulantısı oluşturur. Vücut suyunun %20 oranında eksilmesi ölümle sonuçlanır. İnsan, vücudundaki karbonhidratlar ve yağın tümünü, proteinlerin yarısını, vücut suyunun ise % 10’unu yitirdiğinde yaşamı tehlikeye girer. Vücuttaki tüm yaşamsal faaliyetler için su gereklidir.

image5