@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

39. HAMİLELİK HAFTASI

Son 1 hafta içinde doğum yapmış olabilirsiniz veya her an için doğum gerçekleşebilir. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra onu besleyip büyütebilmeniz için anne sütü çok önemlidir. Anne sütünün yeterli olabilmesi için sizin sağlıklı beslenmeye devam etmeniz ve bol bol su içmeniz gerekmektedir. Doğumdan sonra bebeğinizi ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslemeniz çok önemlidir. Anne sütü bebeğiniz için en sağlıklı besindir. 


Emzirme döneminde süt üretimi için annenin tüm dokularının dolu ve yeterli olabilmesi için sağlıklı beslenme konusu önem kazanmaktadır. İlk günler uykusuzluk, yorgunluk ve doğumun yarattığı zorlukları aşabilmeniz, çabuk iyileşebilmeniz için protein ağırlıklı beslenmeniz iyi olacaktır. Size enerji ve dayanma gücü verecek bol vitaminli ve mineralli besinlere yönelmelisiniz. Her öğünde, her besin grubundan tüketmeye özen gösterin. Süt olsun diye besin değeri düşük ve kalorili besinleri tercih etmeyin ki emzirme döneminde kilo almaya başlamayın.

 

Normal doğum yapamadıysanız sezaryen bölgenizdeki dikişler tam kapanana kadar sizi rahatsız edecek, gaz yapacak besinlerden uzak durmaya gayret edin. Kabızlık ve gaz sorunu dikiş bölgenizi zorlamanıza ve acı çekmenize neden olabilir.

image9