@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

14. HAMİLELİK HAFTASI

Bu haftadan itibaren cildinizde ortaya çıkabilecek lekelenmeleri önleyebilmek adına cilt sağlığı konusunda önemli rolü olan C vitamini kaynaklarını tüketmeye özen gösterebilirsiniz.  


C VİTAMİNİ KONUSU:

C vitamini cilt için gerekli metabolik olaylarda çok önemli role sahiptir. Eksikliğinde ilk olarak ciltte belirtiler ortaya çıkar. Örneğin diş eti kanamaları bunlardan biridir. Ayrıca gebelikte cildinizde ortaya çıkabilecek lekelenmeleri önleyebilmek adına cilt sağlığı konusunda önemli rolü olan C vitamini kaynaklarını tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Gebelikte gerek sizin gerekse bebeğinizin vücudunda bulunan kıkırdak, tendon, kemik ve cilt dokularında bulunan kollajen oluşumu için C vitaminine çok ihtiyaç vardır.


C vitamini taze sebze ve meyvelerde yeterince, hatta fazla fazla bulunan suda eriyen bir vitamindir. En önemli kaynakları turunçgiller olarak bilinen portakal, mandalina, limon, greyfurt ve kumkuattır. Kivi, çilek, nar ve küçük kırmızı meyvelerde de yüksektir. Yeşil biber, kırmızı biber, brokoli, maydonoz ve patates de C vitamini yönünden çok zengindir.


Gebelikte C vitamini ihtiyacı günlük 85 mg’dır. Günde 1 adet kivi günlük toplam C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar.


C vitamini ayrıca demir emilimini de arttırarak vücutta daha yararlı kullanılacağı bir hale gelmesini sağlar.

image16