@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

29. HAMİLELİK HAFTASI

Eğer çok acıkıyorum, öğünlerde fazla yemek yiyorum diyorsanız ara öğün tüketmeyi asla ihmal etmeyin. 


Ara öğün tüketimi özellikle hipoglisemi (şeker düşmesi) sorunu olanlarda, düzenli spor ve gün içinde yoğun koşuşturması olanlarda, ana öğün saatleri çok gecikenlerde ve diyabetiklerde çok önemlidir. 


Ara öğünde ne yiyeceğinizi bilemiyorsanız önerilerime bir göz atabilirsiniz. Mevsiminde yetişen taze meyveler, mevsiminde üretilip toplanan kuru meyveler, süt, yoğurt, ayran, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, müsli karışımları, kepekli krakerler, mini sandviçler vb. gibi besinleri örnek verebiliriz. Ara öğün tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekir.  


Çok yemek yediğinizde hazımsızlık, gaz ve mide ekşimesi hissedebilirsiniz. Rahminizde oluşan basınçtan dolayı hemoroid (basur) problemleriniz olabilir. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşamamak için lifli beslenmeye, sebze, meyve ve iyi yıkanmış salata yemeye devam etmelisiniz. Yemek ve salatalarınızda zeytinyağı kullanmalısınız. 


Yorgunluk hissiniz giderek artar. Kalsiyum ve Magnezyum dengesizliğinden dolayı kramp ve kasılmalar sık sık devam edebilir. El ve ayaklarınızdaki şişlikler artar. Ödemi azaltmak için verilen önerilere devamlı uymanız gerekir.


Bebeğiniz kemik yapısının gelişmesi için günlük 250 mg. kalsiyuma ihtiyaç duyar. Kalsiyum konusunu ihmal etmemelisiniz.


Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

image4