@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

13.HAMİLELİK HAFTASI

Bu haftadan itibaren sizin ve bebeğinizin demir ihtiyacını karşılamak için beslenmenize bu yönde eklemeler yapmanız önemlidir.


DEMİR KONUSU:

Hamilelikte demir minerali ihtiyacı bebeğin ve annenin en temel ihtiyaçlarındandır. Gebelikte oluşan demir eksikliğine bağlı kansızlıklar erken doğumlara veya bebeğin düşük kilolu olmasına sebep olabilir. 


Gebelikte günlük demir ihtiyacının artma sebebi artan kan hacminizle birlikte oksijen taşıma kapasitesinin artmasını sağlamak ve bebeğinizin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanmasını sağlamaktır. Kadınlarda günlük demir ihtiyacı normalde 18 mg iken gebelikte 27 mg’a çıkmaktadır.

Doktorunuzun önerileri doğrultusunda bir demir desteğine başlamış olsanız bile demir yönünden zengin besinleri tüketme sıklığınızı arttırmanız çok önemlidir.


Demir bakımından zengin besinler az yağlı kırmızı et ve kırmızı et ile yapılmış tüm yemekler, hindi, tavuk, balık etleri, yumurta sarısı (iyi pişmiş olmalıdır), kuru baklagiller (özellikle yeşil ve kırmızı mercimek) koyu yeşil yapraklı sebzeler (asma yaprağı ve ıspanak gibi), kuru meyveler (siyah kuru üzüm, erik vb) ve karaciğerdir (A vitamininden zengin olması ve bir sakatat olması sebebiyle gebelikte çok az tüketilebilir).


Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze, baklagil ve kuru meyvelerden alınan demirden daha kolay bağırsaklardan emilir. Bu besinlerin yanında bir C vitamini kaynağı olması demirin emilimini daha da arttıracaktır. Örneğin kahvaltıda yediğiniz yumurtanın yanında 3 adet yeşil sivri biber veya 1 çay bardağı kadar taze sıkılmış meyve suyu içmeniz demir emilimini arttırır. Veya ana öğünde yediğiniz köftenin yanında bol limonlu bir çorba içmeniz veya salata yemeniz demirin emilimini arttırır.


Vejeteryan anne adayları vejeteryan beslenmede önemli bitkisel demir kaynaklarını daha dikkatli tüketmeli ve demirin emilimini artırmak için C vitamini açısından zengin gıdaları tercih etmelidirler.

image3