@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

12. HAMİLELİK HAFTASI

Gebelik dönemindeki bilinçli beslenme anne ve doğacak bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Hem yetersiz, hem de fazla beslenme anne ve bebeğin sağlığına zarar verebilir. Bebeğinizin anne karnında bedensel ve zihinsel yönden sağlıklı gelişmesi, büyümesi hamileliğiniz boyunca yeterli ve dengeli beslenmenizle ilgilidir. Bu konuda kontrolü sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.


Uzmanların bu konudaki görüşleri gebelik dönemi boyunca anne adaylarının kilo artışının ayda 1 kg.kadar olmasıdır. Kilo artışı 9-16 kg. arasında olmalıdır. Ortalama 12 kg sağlıklıdır.


Bu haftadan sonra kilo alışınız hızlanacağı için eğer önlem almazsanız karın ve basen bölgenizde çatlaklar oluşabilir. Kullanacağınız bazı kremlerle bu konuda önlem alabileceğiniz gibi beslenmenizde yapacağınız ufak bir ek ile doğal bir önlem oluşturabilirsiniz. Derinizin hızla büyürken ihtiyaç duyacağı kollajeni kemik ve et suyu pişirip onun jelatin kısmını çorbalar ve pilavlara ekleyerek doğal olarak jelatin proteini alabilir ve kollajen yapımına destek sağlayabilirsiniz.


Beslenmenizde kalsiyum, demir, omega 3, potasyum kaynaklarına çok dikkat etmelisiniz. Her besin grubundan yeterli ve dengeli beslenmelisiniz. Gıda hijyenine dikkat etmeli ve dışarda az yıkanma riski nedeni ile salata tüketiminizi en aza çekmelisiniz. Dışarda yediğiniz etlerin iyi pişmesine önem vermeli ve garsona hamile olduğunuzu özellikle belirterek bu konudaki hassasiyetinizi dile getirmelisiniz. Özellikle yaz aylarında dışarıda tavuk ve balık tüketiminizi en aza indirmelisiniz. Çünkü bu besinler sıcakta çabuk bozulabilen bir yapıya sahiptir. Özellikle tavukta bozulmaya ve zehirlenmeye neden olan Salmonella bakterisi çok ciddi bir tablo yaratabilir.

image12