@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

7. HAMİLELİK HAFTASI

7.Haftadan itibaren anne adayları hazımsızlık ve kabızlık şikayetleri yaşamaya başlayabilir. Bu nedenle hazımsızlık ve kabızlığı önleyecek yönde lifli ve probiyotik açısından zengin beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sebze yemekleri, meyveler, evde iyi yıkanmış salatalar, kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri, özellikle evde mayalanmış yoğurt, ayran ve kefir gibi besinler beslenmenizde yer almalıdır. Lifli ve probiyotik yönünden zengin beslenmek hem barsak sağlığınız için hem de bağışıklık sisteminiz için önemlidir. 


Kabızlığı arttıran besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, muz, şeftali, elma, patates, pirinç pilavı, hamur işi ağırlıklı beslenme kabızlığınızı daha da çok arttırabilir. Çoğu meyve ve sebze lif yönünden oldukça zengindir. 


Kabızlığı engellemek için kayısı, erik, armut, turunçgiller, üzüm gibi bazı meyveleri ve pırasa, bamya, kabak gibi bazı sebzeleri daha sık tüketmek faydalı olacaktır.


Hem kabızlığı önlemesi hem de barsak florasını güçlendirerek bağışıklığınızı desteklemesi için özellikle evde yapılmış pastörize sütle mayalanmış yoğurt, kefir, turşu, sirke, tarhana gibi yararlı bakterilerce fermente edilmiş ürünleri tüketmek de oldukça faydalıdır. Bunlar barsakta faydalı bakterileri arttırmak için gereklidir. Doğrudan bu bakterileri bize sağlayarak barsak floramızı ve bağışıklığımızı güçlendirir. Sağlıklı bir barsak sağlığı kabızlık ve ishal konularında en önemli konudur.


Kabızlığı önlemek için bol su içmek çok önemlidir. Yazın sıcak günlerde su içmek kolaydır ancak kışın soğuk günlerde su tüketimini bilinçli olarak takip etmek gerekir. Üşümek su ihtiyacını azaltabilir ama tüm metabolik faaliyetlerimiz için günde ortalama 2 litre su içmeyi ihmal etmemek gereklidir. Su içmek kabızlığı önlemek açısından da çok önemlidir.

image12