@hamilelikmucizesi

Hamilelik Öncesi Beslenme

HAMİLELİK ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

HAMİLELİK ÖNCESİ BESLENME


Planlı bir gebelik söz konusu olduğunda anne adayı ilk haftadan itibaren sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için sağlıklı beslenmesi gerektiğinin farkındadır. Bu nedenle bir takım önlemler alarak bu sürece başlamış olabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri fazla kilonuzu vermek ve kötü beslenme alışkanlıklarından kurtulmaktır. Bunun için bir diyetisyen ile programa başlayabilir ve sağlıklı bir beslenme planı uygulayabilirsiniz. 

Sağlıksız bir beslenme modeli ile uzun süreli bir zayıflama süreci yaşarsanız gerekli ve faydalı dokularınızdan kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu da muhtemel gebelik sürecinizde olumsuz bir tabloya neden olabilir. Bazı vitaminlerin ve minerallerin depolarının dolu olması gebeliğiniz süresince çok önemlidir. Hangi besin grubundan ne kadar eksik beslendiğinizi bir diyetisyenin ayrıntılı sorgulaması ile tespit edip, bu eksiklikleri gidermek yönünde bir beslenme planı oluşturabilirsiniz. Özellikle uzun süredir vejeteryan bir beslenme şekliniz varsa veya belli bir besin grubunu tüketmekten kaçınmış ve kısıtlı beslenmişseniz bu şekilde bir danışmanlık almanız faydalı olacaktır.

Annenin kalsiyum, demir ve D vitamini depolarının dolu olması çok önemlidir. Planlı bir gebelik öncesi bunların vücuttaki seviyeleri gerekli tahlillerle belirlenmelidir. Bu gibi besin öğelerinin emilimini azaltan ve eksikliğe neden olabilecek alışkanlıklar sorgulanmalıdır. Sigara, çay, kahve ve alkol tüketimi değerlendirilmelidir. Kullanılan reçeteli olan veya olmayan ilaçlar belirlenip doktora danışılmalıdır.

Gebelik öncesi dönemde bebeğinizde oluşabilecek bazı gelişim sorunlarını önlemek için folik asit takviyesi yapılmaktadır. Folik asit takviyesi almanız beslenme yönünden doğabilecek eksiklikleri önleyecektir, ancak besinlerin içindeki doğal folik asiti de almak son derece önemlidir. 

Ayrıca gebelik öncesi bazı kan testlerini yapmak da önemlidir. Troid hormonu düzeyleri, toksoplazma varlığı saptanmalıdır.

image2

Hamilelik Sonrası Beslenme

DOĞUM SONRASI DÖNEM

Emzirme Döneminde Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Adımlar

Hamilelik döneminde ne kadar kilo alırsanız alın, doğumla beraber ilk 2-3 hafta içinde ödeminizi de atınca kolaylıkla 10-12 kg kadar vermeniz mümkündür. Eğer hamilelik döneminde önerilen kadar (yaklaşık 12 kg) kilo aldıysanız zaten doğum sonrası kilo fazlalığınız kalmayacaktır. Ancak 12 kg'dan fazla kilo aldıysanız hamilelik sonrası bu kiloları vermek için en kısa zamanda harekete geçmelisiniz. Ne kadar kısa sürede bu fazlalıklardan kurtulursanız o kadar çabuk hamilelik öncesi kıyafetlerinizi rahatlıkla yeniden giyebilirsiniz.


Tabi ki emziren ve lohusalık döneminde olan bir anne için diyet yapmak çok erken olacaktır. Ama lohusalık dönemi geçtikten sonra bir takım önlemler alarak yavaş yavaş kilo verebilirsiniz. Çünkü emzirme döneminde vücut süt üretimi için her gün yaklaşık 500 kcal fazladan enerji harcar. Böyle bir enerji harcamasını her gün spor yaparak yakalamanız oldukça zordur. Hiç hareket bile etmeden böylesine fazla kalori yakmak hayatınız boyunca başınıza gelen en iyi şanslardan biridir.


Ama lohusalık psikolojisi ve süt üretimi konusundaki kaygılar yüzünden pek çok anne kalorili beslenir ve bu fırsatı değerlendiremez. Sanki az yiyince anne sütü de azalacakmış gibi bir duyguyla kilo verme sürecini ertelemeyi isterler. Oysa ki sağlıklı bir diyet uygulayınca hem sütün kalitesi artar hem de beraberinde fazla kilolar da kolayca gider.


Kendinizi diyet yapmaya hazır hissetmiyorsanız uygulayacağınız bazı tedbirlerle yavaş yavaş kilo verebilirsiniz veya lohusalıkta kilo almaktan kaçınabilirsiniz. Bu önemli bir ayrıntıdır çünkü çoğu kadın hamilelik döneminde normal kilo alsa bile emzirme döneminde fazla kilo alabilmektedir.


Kilo verme sürecinde atılacak ilk adımlar şunlardır:

✓ Bol bol su için (2-3 litre kadar, yazın ihtiyaç artabilir)

✓ 3 ana, en az 3 ara öğün tüketin

✓ Ara öğünlerde sıvı içeriği yüksek besinler tüketin (meyve, süt, yoğurt, çorba vb.)

✓ Öğün aralarında kek, kurabiye vb. unlu mamüllerden atıştırmaktan kaçının veya kendinize günlük sınır koyun (Örneğin: bugün 2 kurabiye yedim, 3. sünü yemeyeceğim)

✓ Yediğiniz şeker bebeğinizin değil yağ hücrelerinizin büyümesine neden olur. Bunu unutmayın ve canınız her tatlı istediğinde buna gerçekten ihtiyacım var mı diye kendinize sorun.

✓ Yeterli ve dengeli beslenmeye gayret edin. Mümkünse bir diyetisyenden emzirme dönemi için uygun bir beslenme planı alın.

✓ Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir gibi kalsiyumdan zengin besinleri düzenli tüketin.

✓ Lohusa şerbeti, meyve suyu, meşrubat gibi çok şekerli sıvıları içmeyin, onların yerine bolca su için ve meyve yiyin. Veya şekersiz meyve kompostosu pişirip onu tüketin.

✓ Her gün bir öğünde mutlaka sebze yiyin, bol bol az yağlı salata tüketin.

✓ Yağda kızarmış besinler tüketmeyin.

✓ Mevsim uygunsa açık havada haftada 2-3 kez 30-40 dakikalık yürüyüşler yapın.

image3