@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

19. HAMİLELİK HAFTASI

Kramplarınızın bir nedeni de magnezyum ihtiyacınızın artması olabilir. Aslında magnezyum eksikliği çabuk gelişen bir durum değildir ama ilk aylarda bulantı ve kusmanız çok olduysa ve bu nedenle yemek yiyemediyseniz eksiklik gelişmiş olabilir. Tıpkı kalsiyum, potasyum ve demir eksikliğinde olduğu gibi gebelikte magnezyum eksikliğinde ilk ortaya çıkan kramplardır. Bu kramplar sizi gece yarısı uykudan uyandırabilir.


MAGNEZYUM KONUSU:

Gebelikte magnezyum ihtiyacı günde 350 mg’dır. En önemli magnezyum kaynakları koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar dediğimiz badem, fındık, ceviz, fıstık türleridir. Tam tahıllar ve kurubaklagiller de magnezyumun iyi kaynaklarıdır. Muz hem potasyum hem kalsiyum hem de magnezyum yönünden zengin bir meyvedir.


Bu haftadan itibaren reflü, mide yanmaları, ve hazımsızlık şikayetleri artacaktır. Yatmadan 2-3 saat öncesine kadar yediklerinizi sindirmiş olmaya dikkat edin, midenizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durun, her zamanki gibi az ve sık yiyin. 


Gebelik dönemi boyunca fast food yiyecekler tüketilmemelidir. Aşırı tuz ve tuzlu yemeklerden kaçınılmalıdır. Mineral ve vitamin yönünden zengin sebze ve meyveleri tüketmek, protein yönünden zengin et ve süt ürünlerini tüketmek çok önemlidir. Bunun için ev yemeği, tencere yemeği veya fırın yemekleri çok iyi tercihlerdir. Beslenmenizi bu yönde sürdürmek sağlığınız için en güzelidir. 

image11