@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

20. HAMİLELİK HAFTASI

Gebelik döneminde zayıflamak amaçlı diyet yapılmamalıdır. Gebelik ayına göre alınması gereken kalori ve tüm besinler yeterli, dengeli ve düzenli alınmalıdır. Hamile olmayan bir kadının günlük kalori ihtiyacı günde ortalama 2000 kkal civarındadır. Hamile olan bir kadının günlük kalori ihtiyacı ise bundan sadece 300-400 kcal kadar fazladır. 2 bardak süt ve 1 büyük elma ilavesiyle bile bu kalori takviye edilebilir. Yani fazla fazla porsiyonlarda yemek yemeye hiç ihtiyacınız yoktur.


İlk 6 ay 1’er kg, sonraki 3 ay 2’şer kg aldığınızda toplam 12 kg alarak en sağlıklı kiloyu almış sayılırsınız. Doğum sonrası bebek ve diğer dokularla beraber bütün aldığınız kiloyu da vermiş olursunuz.


Bebeğiniz ihtiyaçları olan besinleri sizin vücudunuzdan karşılar. Bu nedenle az yemek veya gerekli protein, vitamin ve mineralleri almamak önce size sonra bebeğinize zarar verecektir. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde almış olduğunuz kiloların büyük çoğunluğunu bir anda kaybetmiş olacaksınız. Geriye kalan kilolarınızı ise düzenli beslenerek ve spor yaparak kolayca verebilirsiniz.


Bebeğinizin kemikleri sertleşmeye ve sağlamlaşmaya başlamıştır. Kas gelişimi güçlenerek devam etmektedir. Bunun için gerekli olan mineralleri anneden hızla emmeye devam eder. Sizin sağlıklı beslenmeniz kendi beden sağlığınız için çok önemlidir. Kalsiyum ve potasyum kaynaklarını ihmal etmemelisiniz. Protein, mineral ve vitamin ihtiyaçlarınızı karşılayan gıdalar tüketmelisiniz.

image4