@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

11. HAMİLELİK HAFTASI

11. Haftadan itibaren gün içinde veya uykuda bile ayak ve bacaklarda görülen kramplar sıklaşır. Krampların çok artmaması için aşırı kilo alımı da engellenmelidir. Hızlı kilo artışı ve ödemler de dolaşım sıkıntıları ve kramplara neden olmaktadır. Ayrıca eğer yetersiz su içiyorsanız bu da krampların ortaya çıkmasını arttırır.


Potasyum yönünden zengin besinler krampları azaltır. Beslenmenizde potasyumdan zengin besinlere yer vermelisiniz. Tüm sebze ve meyveler potasyum yönünden iyi kaynaklardır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, patates, muz, kuru kayısı, portakal, avokado, kivi diğer kuru meyveler potasyum açısından oldukça zengindir. Sodyum içeren tuzlar yerine potasyum içeren tuzları tercih edebilirsiniz. 


Hayvansal besinlerden süt, balık ve hindi de iyi birer potasyum kaynağıdır. Potasyum dışında kalsiyum yönünden de eksik besleniyorsanız kramp oluşumuna neden olur. Kalsiyum tüketiminize her hafta dikkat edin.

Kilo artışınızın başladığı bu dönemlerde formunuzu korumak, sağlıklı ve dengeli beslenmek istiyorsanız kalorisi yüksek yiyecekleri tüketmemelisiniz. Özellikle cips, kraker, bisküvi, çikolata, kek, tatlı gibi kalorisi yüksek besinlerden uzak kalmaya çalışmalısınız.


Gebelik boyunca hormonlar nedeniyle ortaya çıkabilen insülin direnci nedeniyle karbonhidratlı besinlere ve hamur işlerine yönelmenize neden olabilir. Bu besinlerin tüketim sıklığına ve porsiyon ölçüsüne dikkat etmeniz önemlidir. İnsülin direncini kırmak ve aldığınız fazla kalorileri yakmak için düzenli yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun önereceği diğer egzersizler de oldukça faydalı olacaktır.

image2