@hamilelikmucizesi

HAMİLELİK HAFTALARI

30. HAMİLELİK HAFTASI

Hamileliğiniz yaz mevsiminde ise ve havalar sıcaksa ödeminiz daha çok artacaktır. Özellikle hala gün içinde çalışan ve yoğun biriyseniz, dinlenmeye zaman ve imkan bulamıyorsanız bu ödem daha da fazla olacaktır. Bacaklarda şişmeler artabilir, bir sonraki günde de inmeyebilir. Vücut su dengesini bozan, diüretik etkisi olan çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durmanız gerekebilir.


KAFEİN KONUSU:

Kafein uyarıcı bir madde olduğu için kan basıncını ve kalp ritmini arttırması gebelikte istenmeyen bir durumdur. Ayrıca kafein iyi bir diüretik (idrarla su atıcı özellikte) olduğu için idrara çıkma sıklığını arttırır ve bu da su kaybına neden olur. Eğer buna dikkat edilmezse dehidratasyon dediğimiz susuzluk durumu gerçekleşebilir. Bu da gebelikte çok risklidir.


Kafein konusunda kahve, çay ve kolalı içecekler kadar kakaolu yiyecekler de önemlidir. Ayrıca yeşil çay da kafein içermektedir. Hepsi bir arada ve sık tüketilmemelidir. Gebelikte en güvenilir doz, en az tüketim olmakla beraber günde 150 mg kafeinin üstüne çıkmamak doğru olacaktır. 


Bazı içeceklerin kafein miktarları şu şekildedir:

Filtre kahve 1 fincan:  115-175 mg

Espresso 1 fincan(1 shot):  100 mg

Cappuccino 1 fincan:  100 mg

Hazır kahve 150 ml:  60-100 mg

Türk kahvesi 1 fincan:   60 mg

Kafeinsiz kahve 150 ml:  5 mg

Demleme çay 150 ml:  70 mg

Ice Tea 330 ml (1 kutu):  70 mg

Hazır çay 200 ml:  30 mg

Kola 1 Kutu:  45 mg

Diyet Kola 1 Kutu:  45 mg

Çikolata 60 gram:  20-50 mg


Kafein tüketimi yoğun olmadığı sürece günde 1-2 bardak çok açık çay veya 1 fincan kahve tüketiminin güvenli olduğunu söyleyebiliriz. 


Eğer kahvenin telvesini yemek istiyor ve buna engel olamıyorsanız bu davranışınız pika olarak adlandırılabilir, hemen doktorunuza bu konuda bilgi veriniz.

image9